Čo treba vedieť os väzníkovej strechovej konšrukcie?
Na svete už skoro 60 rokov začali používať väzníkovú konštukciu. Dnes je už rošírená v kruhu obyvateľstva /rodinné domy/, v spoločenských a priemyseľných objektoch, ale aj v poľnohospodárstve. Na anglosaských trhoch výnimočne iba tieto používajú, ale aj v Zápednej Európe je väčšia spotreba, ako ručné tesárske práce.
V Maďarsku už 1970-tých rokoch v poľnohospodárstve stavali väzníkové strechy.
Vyhovuje pre vývoj a rekonštrukciu stavebných zásob celej vidieckej oblasti.
Včom sa líši väzníková konštrukcia od tradičnej strechovej konštrukcie?
Väzníková konštrukcia v porovnaní s tesárskou techológiou vyrobenou strechou je dopredu vyrobená, tzv. väzníkovými doskami pripevnená drevená konštrukcia. Väzníková doska je oceľový element, čo má drobné tŕne, pomocov ktorých sa pripevňujú jednotlivé elementy dreva. Výsledok procesu je inžinierská tvorba. Statické presné plánovanie konštrukcie zabráni, aby boli zbytočné výdavky. Podľa stavbárov použijúcich väzníkovú technológiu kvôly tomu aj 30 % sú nižšie, materiálové výdavky. Na základe Eurocodu presného statického výpočtu umožní, aby konštrukcia vyhovela vo všetkých elementoch platným normám, aby sa nedostál zbytočný materiál do konštrukcie, takto zabezpečujúc hospodárnosť produktu. Väzníková strecha keďže sa pripravuje v závodných pominekách je ihneď hotová na použitie, dá sa na mieste namontovať, už netreba šróbovať, rýchlejšie je hotová, ako tradičné konštrukcie.
Plánovanosť väzníkovej strechy
Väzníkový systém pracuje oveľa menším prierezom, s tým porovnajúc s tradičnými konšrukciami skráti na polovicu potrebný materiál, čo nakoniec určí cenu objektu.
Výstavba takýchto stavieb sa dá dopredu plánovať, keďže na základe plánovej dokumentácie vyrobená a na miesto transportovaná stešná konštrukcia sa dá rýchlo a pri jednoduchších technických danostiach postaviť. Bezvadne sa dá postaviť aj najzložitejšia konštrukcia s malou prípravou. Využitie technológie dnes už sú každodenné, základom je inžinierske plánovanie. S väzníkovov konštrukciou sa dajú hospodárne postaviť aj budovy 40 m rozpätím. Nie je potrebné postaviť pevný strop a nie sú potrebné nosné steny. Architektom umožní vytvoriť vnútorný priestor podľa potreby zákazníka.
Dá sa usporiť drahý železobeton a nosné steny.
Na dnes už pri výstavbe rodinných domov je všeobecne známe toto riešenie. Je vhodné na vyvíjanie a rekonštrukciu vidieckého stavebného fondu.Celé vertikum môžu dodať domáce podniky.
Čo sú nevýhody väzníkových krovov?
Často dostávame túto otázku. Ide o viacdesaťročnú technológiu. Na Slovensku už viackrát si vyberajú túto technológiu kvôly východným cenám štvorcovýchmetrov, kvôly betpodporovaného rozpätia, predsa u nás ešte stále pomalšie sa rozširuje. Z roka na rok cítime na tomto poli zlepšenie, ale najväčšia nevýhoda je nedôvera. My pracujeme na tom, aby po Győr, Debrecen, Siófok aj v iných oblastiach krajiny skúsili túžiaci po dome prednosti väzníkovej konštrukcie.
Kérdése van?